يکي از مشکلاتي که با افزايش سن دچار آن مي شويم، مشکلات مربوط به پير شدن پوست است. از جمله افتادگي پوست است که هم براي مردان و هم براي زنان اتفاق مي افتد و در اين مقاله در موردش صحبت کرده ايم.

افتادگي پوست يعني چه ؟ دلايل افتادگي پوست

شل شدن يا افتادگي پوست يکي از اين مشکلات است که اغلب با بالا رفتن سن ظاهر مي شود‎

عوامل مختلفي بر پوست تأثير مي گذارند و با گذشت زمان باعث تغييراتي در آن مي شوند. شل شدن يا افتادگي پوست يکي از اين مشکلات است که اغلب با بالا رفتن سن ظاهر مي شود. ما شما را با علل افتادگي پوست و راه هايي در مورد چگونگي بهبود و يا درمان آن آشنا مي کنيم.

علل افتادگي پوست صورت

پوست صورت تقريبا هميشه در معرض هواي آزاد قرار دارد. به همين دليل عواملي همچون افزايش سن، عوامل ژنتيکي، تغييرات وزن بدن و آسيب هاي مرتبط با نور خورشيد مي تواند بر پوست و بدين ترتيب بر ظاهر فرد تاثيرات جدي بگذارد. از عوامل زيستي موثر بر شل شدن پوست مي توان به ترکيبات تشکيل دهنده پوست همچون کلاژن و الاستيسيتي و تغييرات زيستي ناشي از پيري اشاره نمود.

از دست رفتن کلاژن و الاستيسيتي پوست

الاستيک داخل پوست، شامل پروتئين هايي است که به پوست کمک مي کند تا از چسبيدگي و کشش چهره جلوگيري شود و اين امکان را فراهم مي سازد که شکل پوست به حالت صاف اوليه بازگردد. کلاژن يکي از پروتئين حياتي است که ساختار پوست را تشکيل مي دهد و مانند بلوک هاي ساختماني، پوست را صاف و انعطاف پذير مي کند. با افزايش سن، بدن کلاژن و الاستيک کمتري توليد مي کند و به همين خاطر کشش طبيعي و انقباض صورت کمتر مي شود بنابراين چين و چروک ها ظاهر شده و افتادگي صورت نمايان مي شود.

لاغري صورت در سنين پيري

بيشتر شل شدن پوست شما به علت افزايش سن و لاغر شدن آن در پيري است.

عوامل بيروني موثر بر افتادگي پوست همچون :

کاهش وزن شديد بدن بصورت سريع (بدون استفاده از روش هاي علمي)

اثرات مضر نور خورشيد و اشعه ماورابنفش (زماني که فرد به مدت طولاني در معرض آن قرار داشته باشيد.)

قرار گرفتن در معرض مواد سمي و مضر

استعمال سيگار

عوامل محيطي مانند کار کردن در شرايط يا محيط هاي خاص

بسياري از افرادي که دچار افتادگي پوست مي شوند، تصور مي کنند اين مشکل راه حلي ندارد و آن را ناشي از روند طبيعي افزايش سن مي دانند. در نتيجه هرچه سن بيشتر مي شود، در انتظار افتادگي پوست هستند و کاري در مورد آن انجام نمي دهند. با اين حال طبق پژوهش هاي انجام شده متخصصان پوست بيان کرده اند که عوامل مختلفي در بروز افتادگي صورت تاثير مي گذارد و با کنترل آنها مي توان اين مشکل را به تعويق انداخت. البته روش هاي درماني خاصي هم براي افتادگي پوست پيشنهاد مي شود.

منابع درماني با استفاده از روش هاي خانگي براي رفع افتادگي پوست شامل : 

داشتن رژيم غذايي متعادل (سرشار از اسيدهاي آمينه، ويتامين A ،C و E، و مواد معدني و روي.

اجتناب از مصرف غذاهاي فرآوري شده، يا داراي چربي و قند بالا (اين نوع غذاها سبب افزايش التهاب و آسيب زودرس به سلول هاي پوستي مي شود).

استفاده از روغن‌هاي سفت‌کننده‌ي پوست مانند :

روغن نارگيل : روغن نارگيل با نفوذ به لايه‌هاي عمقي پوست، به جوان‌سازي سلول‌هاي پوستي کمک مي‌کند. اين روغن پوست را تغذيه و آن را مرطوب نگه مي‌دارد. آنتي‌اکسيدان‌هاي موجود در اين روغن، اثر راديکال‌هاي آزاد را خنثي کرده و از پيري زودرس پوست جلوگيري مي‌کنند.

روغن خردل : سطح بالاي ويتامين E موجود در اين روغن، از پيري پوست و بروز چين و چروک پيش‌گيري مي‌کند.

روغن ويتامين E : ويتامين E براي سلامت، درخشش و سفتي پوست ضروري است. اين ويتامين، آنتي‌اکسيداني طبيعي است که از آسيب‌ِ راديکال‌هاي آزاد به آن جلوگيري کرده و باعث مي‌شود پوستي زيبا و سالم داشته باشيد.

روغن زيتون : ماساژ با روغن زيتون، روشي مطمئن است که رطوبت پوست شما را حفظ کرده و باعث درخشندگي آن مي‌شود. اين روغن، سرشار از ويتامين E و آنتي‌اکسيدان‌هايي است که پوست شما را سفت و آن را در برابر آسيب‌ها مقاوم مي‌سازند.

روغن آرگان : مواد مُغذيِ موجود در روغن آرگان با افزيش قابليت ارتجاعي پوست، آن را سفت و کشيده مي‌کنند. اثر ضد پيريِ روغن آرگان، توسط پژوهشگران به اثبات رسيده و عملا نيز تجربه شده است. بهره‌گيري منظم از اين روغن، به شکلي محسوس، موجب کشيدگي و رفع افتادگي پوست خواهد شد.

روغن رزماري

روغن بادام

روغن آووکادو

روغن ماهي

ماسک‌هاي سفت‌کننده‌ي پوست

ماسک سفيده‌ي تخم‌مرغ

ماسک موز

ماسک خاک‌رس

ساير نسخه‌هاي خانگي براي سفت کردن پوست

تفاله‌ي قهوه

نارون کوهي

ژل آلوئه‌ورا

زاج سفيد

گوجه‌فرنگي

نمک اِپسوم

آبليمو

ماست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *