محصولات ارگانیک چیست؟

  محصول ارگانیک به محصولی گفته می‌شود که به صورت طبیعی درست شده باشد و در هنگام درست کردن آن از هیچ گونه ماده شیمیایی یا فرآیندی که باعث تغییر در ماهیت طبیعی مواد تشکیل دهنده می‌شود، استفاده نشده باشد. به عنوان مثال یک کرم مرطوب‌کننده صد در صد ارگانیک، محصولی است که همه موادی که در آن به کار می رود طبیعی باشند، ثانیاً در مراحلی که محصول در حال تولید است مثلا از کشت مواد اولیه تا بسته‌بندی نهایی، هیچ نوع ماده شیمیایی به آن اضافه نشده باشد. از جمله کودها و آفت کش‌های شیمیایی، نگهدارنده‌های شیمیایی و غیره.  

روش شناسایی محصولات ارگانیک :

به چه صورت می توان از ارگانیک بودن یک محصول مطمئن شد ؟ شاید تشخیص این که کدام محصول واقعا ارگانیک است خیلی سخت باشد و حتی ممکن است ما از عهده تشخیص آن برنیاییم. چرا که همانطور گفتیم ادعای ارگانیک بودن یک محصول یا محصولات یک برند، بسیار آسان اما برای اینکه بتوانیم آن را برای خود و دیگران ثابت کنیم بسیار سخت است. اما شاید بتوانیم بگوییم که آسان ترین و بهترین ومطمئن ترین روش برای تشخیص این کار، چک کردن وجود برچسب USDA بر روی محصول مورد نظر ما است. این استاندارد که مخفف شده ی وزارت کشاورزی ایالات  متحده امریکا ست، با دادن اعدادی، میزان درصد ترکیبات ارگانیک در یک محصول را مشخص کرده و آن را تایید می کند. هرچه این عدد بالاتر باشد، میزان طبیعی و ارگانیک بودن آن محصول زیاد میشود. اما توجه کنید این عدد هیچ وقت به 100 نمی رسد. عدد 70 ، عددی تایید کننده و قابل قبول برای یک محصول ارگانیک است.  

تفاوت محصولات ارگانیک با محصولات طبیعی چیست:

  • محصولات ارگانیک
غذایی ارگانیک است و برچسب دارد که قوانین مهم و سخت را از سوی سازمان کشاورزی رعایت کرده باشد، برای اینکه یک محصول غذایی گواهی ارگانیک از سوی سازمان کشاورزی بگیرو، باید بدون استفاده از کودهای سنتزی و آفت‌ کش‌ ها رشد کرده‌ باشد و نباید حاوی ارگانیسم‌ های تغییر ژنتیکی یافته باشند.  یک محصول ارگانیک خود باید از عناصری تشکیل شده باشد که ارگانیک اند. یک دانه یا میوه تنها وقتی ارگانیک است که مطابق با استاندارهای ارگانیک (بدون استفاده از آفت‌ کش‌ ها و بدون اصلاح ژنتیکی) پرورش یافته باشد. محصولات حیوانی ارگانیک باید از استانداردهای سخت‌ گیرانه دام‌ پروری اطاعت کنند، مثلا از آنتی‌بیوتیک‌ ها استفاده نشده باشد، حیوانات محیط زندگی بهتر و سالم تری داشته باشند و از محیط زیست آنها حفاظت و مراقبت شده باشد.
  • محصولات طبیعی
محصولات طبیعی قابل کنترل نیست و شرکت‌ های مواد غذایی به شدت از آن سوء استفاده می‌ کنند. مثلا محصولاتی که حاوی GMO (تراریخته یا دستکاری شده ژنتیکی) هستند، محصولاتی که مواد تشکیل‌ دهنده مصنوعی و ناسالم دارند، و ترکیبات‌ شان به شدت فرآورده شده است توسط تولیدکنندگان خود برچسب تماما طبیعی یا همان برچسب ارگانیک می‌خورند.  

مزایای استفاده از محصولات ارگانیک:

برای تولید محصول ارگانیک از مواد غیرطبیعی و ناسالم استفاده نمی‌ شود. همچنین اصلاح ژنتیکی که در هنگام پرورش و رشد این محصولات استفاده نمی‌ شود، باعث می‌ شود که این میوه‌ ها در سایز و اندازه طبیعی، رنگ و طعم بهتر و سالم تری به ما ارائه شوند.  تحقیقات نشان داده که محصولات کشاورزی ارگانیک از نیترات کمتری استفاده کردند، استفاده از مقدار بالای نیترات خطر ابتلا به انواع سرطان را در انسان ها افزایش می دهد. محصولات ارگانیک بیشتر وقت ها تازه تر هستند زیرا در تهیه و پرورش آن ها از مواد نگهدارنده که طول عمرشان را بیشتر می کند استفاده نشده است و این موضوع بسیار مهم است. محصولات ارگانیک سینولئیک اسید بیشتری دارند که این موضوع برای سلامت قلب و عروق ما مفید می باشد. بسیاری از والدین این نظر را دارند که محصولات ارگانیک چون آفت کش ندارند برای تغذیه نوزادان و کودکان مناسب تر و سالم تر هستند. نتایج دهه‌ ها پژوهش‌ های تغذیه‌ای روی محصولات کشاورزی معمولی و ساده نشان داده‌ است که مصرف یک رژیم غذایی که در آن مقادیر زیاد میوه و سبزیجات استفاده میشود ،از بیماری‌ هایی مثل سرطان پیشگیری کرده و باعث زیاد شدن طول عمر می‌ شود. با استفاده از محصولات ارگانیک، که نیمی از همان حجم محصولات غذایی است، مقدار بیشتری از مواد مورد نیاز بدن ما مثل ویتامین‌ ها، مواد معدنی و آنتی‌اکسیدان‌ها و… را تامین می‌ کند و در نتیجه بدن ما سالم تر میشود و در برابر بیماری ها مقاومت بیشتری دارد.  

محصولات مراقبت از پوست ارگانیک به چه صورتند ؟

  محصولات مراقبت از پوست و آرایشی ارگانیک نیز مثل مواد غذایی آن، از ترکیباتی کاملا طبیعی و گیاهی تشکیل شده اند. اما از آن جایی که برای تولید و ساخت محصولات زیبایی به یک سری ترکیبات و روند های شیمیایی نیاز است، نمی توان ادعا کرد که یک محصول بهداشتی یا آرایشی به طور صد در صد ارگانیک باشد و در آن هیچ گونه مواد شیمیایی به کار نرفته باشد. منظور از ارگانیک بودن یک محصول مراقبتی پوست، استفاده از چند عنصر ارگانیک در ترکیبات اولیه یا مراحل ساخت اولیه است. امکان ارگانیک بودن صد در صدی یک محصول غیر ممکن است !  

شاید این سوال برای شما پیش بیاید که آیا واقعا به محصولات ارگانیک نیاز داریم ؟

  خیر. چرا که برخی از محصولات غیر ارگانیک نیز هستند که کیفیتی بسیار بالا دارندو مناسب پوست های مختلف و حتی حساس هستند. این دسته از محصولات نیز می توانند برای مصرف روزمره شما استفاده شود. اما خب به هر حال، محصولات مراقبت از پوستی که ارگانیک هستند ، به مراتب بهتر و مفید تر از انواع شیمیایی آن است. زیرا هر چه موادی که در تولید یک محصول استفاده میشود طبیعی تر باشد و فاقد مواد شیمیایی مضر باشند، بدن سلامت خود را بهتر حفظ می کند.  

چرا باید از محصولات ارگانیک استفاده کنیم ؟

چیزی حدود 70 در صد از محصولاتی که به پوست خود می زنید، وارد بدنتان می شود. پس انتخاب یک محصول طبیعی یا یک برند تولید کننده محصولات پوستی با کیفیت و ارگانیک در اولویت لیست شما قرار دارد. چه چیزی بهتر از یک محصول طبیعی و گیاهی ! محصولات مراقبت از پوست ارگانیک ، به مراتب از نمونه های شیمیایی و غیر طبیعی شان تاثیر گذار هستند. دلیل این تاثیر گذاری می تواند شباهت ترکیبات آن ها با طبیعت بدن یک انسان باشد. از سوی دیگر، این دسته از محصولات برای انواع پوست ها مناسب هستند. حتی حساس ترین پوست ها! چون که تمامی عطر و اسانس های موجود در این محصولات برگرفته از گیاهان و عناصر طبیعی بوده و به همین دلیل احتمال ایجاد حساسیت توسط این دسته از محصولات تقریبا به صفر می رسد.  

خصوصیات مشترک محصولات ارگانیک :

  بهره گیری از طبیعت و گیاهان : همانطور که گفتیم، در ترکیبات و ساخت اولیه محصولات مراقبت از پوست ارگانیک، گیاهان و عناصر طبیعی به کار رفته است. همچنین سعی می شود تا روند تولید این محصولات نیز تا جای ممکن به شیوه طبیعی نزدیک باشد و تا جایی که ممکن است فاقد مواد شیمیایی باشد.   جذب سریع : ار آن جایی که در این دسته از محصولات طبیعی ، ماده های شیمیایی بسیار کم به کار رفته است، این محصولات به طبیعت پوست انسان ها نزدیک تر هستند و به همین خاطر بهتر و سریع تر جذب پوست شما میشوند.   بافت سبک : استفاده نکردن از عناصر و ترکیبات شیمیایی و چرب در محصولات مراقبت از پوست ارگانیک، باعث به وجود آمدن بافتی سبک و لطیف در محصولات می شود. این کار به استفاده راحت تر این محصولات کمک می کند. همچنین بافت سبک این محصولات ارگانیک بعد از مصرف، احساسی خوشایند و لذت بخش را به شما هدیه می دهد.   فاقد مواد شیمیایی : محصولات مراقبت از پوست ارگانیک ، هیچ گونه مواد شیمیایی که مضر باشد ندارند، برای مثال، عطر و اسانس های صنعتی، پارابن، اتانول و… در این محصولات طبیعی وجود ندارند.   ضد حساسیت : به دلیل طبیعی بودن و استفاده از عناصر گیاهی و نبود مواد شیمیایی مضر ، این محصولات کاملا ضد حساسیت هستند.   اثر گذاری بالا : محصولات مراقبت از پوست ارگانیک، در مقایسه با انواع محصولات شیمیایی آن، تاثیر گذاری بیشتر و بالاتر و بهتری دارند. زیرا ترکیبات آن ها با طبیعت بدن انسان هماهنگ تر هستند.   دوست دار محیط زیست و حیوانات : یکی از اصولی که کارخانه های تولید محصولات ارگانیک و طبیعی به آن توجه ویژه و مهمی دارند، عدم استفاده از حیوانات برای تست محصولاتشان است. زیرا حیوانات نیز مثل انسان ها حق زندگی کردن داشته و استفاده کردن از آن ها برای تست محصولات بسیار غیر اخلاقی است.  

به چه نکاتی باید در زمان مصرف محصولات مراقبت از پوست ارگانیک توجه کرد ؟

  نحوه استفاده از این دسته از محصولات ارگانیک و طبیعی نیز مانند سایر انواع غیر ارگانیک آن دارای نکاتی است که باید آن ها را رعایت کرد:   همیشه تاریخ انقضای محصول مورد نظر خود را چک کنید : شاید این طور به نظرتان برسد که محصولات ارگانیک به دلیل اینکه طبیعی و گیاهی هستند طول عمر بیشتری دارند. این دیدگاه کاملا غلط و اشتباه است. چرا که به دلیل استفاده نکردن از نگه دارنده های شیمیایی در ترکیبات این دسته از محصولات طبیعی، طول عمر و ماندگاری آن ها بسیار کوتاه تر است. پس همیشه قبل از خریدن محصولات ارگانیک، به تاریخ تولید و انقضای آن ها توجه بیشتری داشته باشید.   قبل از مصرف محصول، خوب تکان دهید : وجود امولوسیون های شیمیایی در محصولات غیر ارگانیک به آن ها بافتی یک دست را هدیه می دهد. این امر در محصولات مراقبت از پوست ارگانیک و طبیعی وجود ندارد. به همین دلیل مواد از هم کاملا جدا بوده و در ظرف خود ته نشین می شوند. در نظر داشه باشید که قبل از هر بار مصرف محصول، ظرف حاوی محتویات را به خوبی تکان دهید تا محلولی یک دست درست شود.   به اندازه مصرف کنید : این نکته بیشتر در مصرف شامپو ها و شوینده های ارگانیک و طبیعی مورد نظر ما است. چرا که محصولات ارگانیک به دلیل طبیعی بودنشان، کف دهی پایین تری نسبت به نمونه های مشابه غیر ارگانیک دارند. این امر اما دلیلی بر تاثیر نداشتن آن محصول بر روی شما ندارد. پس توجه داشته باشید که همواره به مقدار مشخص و مشابه با محصولات شیمیایی از این دسته از محصولات ارگانیک استفاده کنید، نه بیشتر و نه کمتر !   محصولات مراقبت از پوست ارگانیک به دلیل شیوه ی خاص تهیه و تولید آن ها، عموما قیمت بیشتری نسبت به سایر محصولات غیر ارگانیک دارند. اما شاید بتوان گفت که این تفاوت قیمت در برابر فواید این دسته از محصولات خیلی چشم گیر نباشد و ارزش هزینه کردن را داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *