بعضي افراد هنگام حمام کردن متوجه ريزش موهاي خود مي شوند و ترس از کچلي دارند اما بايد بدانيد که ريزش مو در روز يک امر طبيعي است اما مقدار آن مهم است که آيا حالا طبيعي است يا خير.

چه میزان ریزش مو در روز طبیعی است و بیماری محسوب نمی شود؟

مطلبی که باید به آن توجه کرد این است که هرگاه تار مویی ریخته می شود مجددا مویی جدید از همان نقطه به مرور زمان روییده می شود اما گاهی اوقات موجب تضعیف ریشه موها شده و رویش مجدد مو را با مشکل روبرو میکنند در حقیقت نباید از ریزش موها نگران بود بلکه عدم رویش مجدد موها عامل نگرانی است به عبارتی مشکل زمانی ایجاد می شود که میزان ریزش موها بیش از رویش آنها باشد که به مرور باعث کاهش تراکم موها می گردد.

آنچه که محققان طي سال‌هاي اخير دريافته اند اين است که مي توان با استفاده از ترکيباتي علمي جلوي ريزش مو را گرفت. در اين تحقيقات که توسط بخش علمي دانشگاه فريدريش شيلر آلمان صورت گرفته است، ترکيبي کشف شده که مي‌تواند مستقيما با نفوذ در فوليکول مو آن را تقويت و از ريزش زودرس مو جلوگيري کند.

در مرحله اول اين تحقيقات ، تلاش هاي آزمايشگاهي بر روي نمونه ريشه هاي موي زنده در محيط کشت بافت حاکي از اين مطلب بود که کمپلکس کافئين مي تواند با نفوذ به فوليکول مو در مهار عامل اصلي ريزش ارثي مو يعني هورمون مردانه تسترون موثر واقع شود که باعث افزايش فاز رشد موها شده و به بقاي آنها منجر مي گردد.

فوليکول مو يک کيسه يا حفره اي از پوست است که در آن مو به طور منحصر به فرد وجود دارد. اصطلاح فوليکول از کلمه فوليس که يک لغت لاتين است گرفته شده و به معناي کيسه است. اين يک ساختار پيچيده است که مسئول نسل فيبر مو و رشد مو است.

در مطالعات صورت گرفته چرخه رشد هر فوليکول مو حدود ۳ تا ۴ سال طول مي کشد و اين مدت زمان ممکن است با توجه به محل مو متفاوت باشد. بطور مثال براي موي ابرو تکميل اين چرخه حدودا ۱ سال و نيم تا ۲ سال بطول مي انجامد. متخصصين معتقدند که عوامل ژنتيکي و هورمون ها علل اصلي در طاسي فرد مي باشند.

دانشمندان آلماني موفق شده‌اند با استفاده از کمپلکس کافيين فوليکول مو را تحت تاثير قرار دهند و ريزش ارثي مو را با استفاده از اين ترکيب که در شامپوها و ديگر محصولات خود، تا حدود بسياري متوقف کنند.

آنچه بسيار اهميت دارد اين است که فرمولاسيون اين محصول باعث گرديده در زماني کوتاه اين مواد موثره از سطح پوست سر عبور کرده و با حداکثر جذب وارد فوليکول موها شوند زيرا صرفا وجود کافئين در يک شوينده باعث جلوگيري از ريزش ارثي نمي گردد و بايد ناقل هاي اختصاصي که در فرمولاسيون محصول نهايي وجود دارند، ضامن انتقال مواد موثره از سطح پوست سر به فوليکول مو باشند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *