بیشتر مردم معمولاً وقتی جوشی روی صورت شان می بینند، اولین چیزی که می خواهند این می باشد که سریعاً آن را از بین ببرند. اما گاهی اوقات، جای این جوش ها بعد از محو شدن نیز به صورت لکه هایی سیاه باقی می ماند. این مسئله در عین آزاردهنده بودن، بسیار رایج می باشد. برای از بین بردن جای جوش ابتدا باید بدانید که چه عاملی باعث ایجاد آن شده می باشد.
زمانی که سر و کله ی جوش ها روی پوست ظاهر می شود، در واقع نوعی التهاب پوستی رخ داده می باشد. با بهبودی جوش ها و شکل گیری سلول های جدید روی پوست، ممکن می باشد سلول هایی که برای کمک به ترمیم و صافی پوست تولید می شوند، حاوی ملانینی بیش از حد معمول باشند
از بین بردن جای جوش با روش های خانگی

Melanin چیست؟

ملانین Melanin همان چیزی می باشد که به پوست رنگ بخشیده و هنگامی که سلول های خاص، ملانین بیشتری نسبت به سایرین داشته باشند، نتیجه ی آن بروز لکه های تیره تر از پوست خواهد بود. به این نوع تجمع غیر یک نواخت رنگ دانه های ملانین در پوست، هیپرپیگمنتاسیون بعد از التهاب گفته می شود.
هر چیزی که باعث طولانی تر شدن التهاب پوست گردد (مانند نمایدن یا فشار دادن جوش)، می تواند احتمال هیپرپیگمانتاسیون (hyperpigmentation) بعد از التهاب را نیز افزایش دهد. افرادی که به طور طبیعی رنگ پوست تیره تری دارند، بیشتر از سایرین در معرض این مسئله قرار می گیرند.
در این مطلب چند روش درمانی برای از بین بردن جای جوش معرفی کرده و راه های پیشگیری از این لکه ها را نیز مطرح می کنیم.

لکه های سیاه در مقابل جای زخم

درمان لکه های سیاه ناشی از آکنه با روش های درمانی جای زخم ناشی از آکنه متفاوت می باشد. جای جوش هنگامی ایجاد می شود که بافت، آسیب دیده باشد یا بیش از حد رشد کرده باشد. از بین بردن جای جوش دشوار بوده و اگرچه ممکن می باشد با گذشت زمان محو شوند، اما معمولاً قابل رویت هستند.
در حالی که لکه های سیاه ناشی از آکنه هیچ برآمدگی یا فرورفتگی روی سطح پوست ایجاد نمی کنند و در دراز مدت هیچ آسیبی به سلول های پوستی، منافذ و فولیکول هایتان نمی رسانند. این لکه ها ممکن می باشد برای مدتی روی پوست تان بمانند، اما به مرور زمان روشن تر شده و در نهایت کاملاً از بین می روند. معمولاً ناپدید شدن آن ها بین ۳ ماه تا ۲ سال طول می کشد. البته این بدان معنا نیست که باید به امید از بین رفتن لکه های سیاه، مدت ها منتظر بمانید.
به کمک چند روش درمان خانگی، داروهای بدون نیاز به نسخه ی پزشک و درمان های پزشکی مخصوص پوست، به راحتی می توانید از شر لکه های سیاه خلاص شوید.

درمان های خانگی

چنانچه می خواهید هایپرپیگمانتاسیون (hyperpigmentation) بعد از التهاب را درمان کنید، می توانید این کار را با درمان های خانگی شروع کنید. متاسفانه بسیاری از این درمان های خانگی تنها شواهد غیر قابل می باشدناد جهت تاییدشان دارند. البته در بسیاری از موارد امتحان کردن آن ها هیچ آسیبی به پوست نمی رساند.

ویتامین C

آب لیمو سرشار از ویتامین C می باشد که باعث روشن شدن پوست و یک نواخت شدن رنگ آن می شود. بر اساس پژوهش های صورت گرفته، ویتامین C عاملی مؤثر برای کاهش رنگ دانه های پوستی و از بین بردن جای جوش می باشد.

آلوئه ورا

چنانچه در فضای مجازی و سایت ها به دنبال حل این مشکل هستید، با طرفداران آلوئه ورا برای بهبود لکه های تیره ناشی از آکنه مواجه خواهید شد. در حقیقت آلوئه ورا یک ماده ی شفابخش می باشدثنایی می باشد؛ به خصوص زمانی که برای پوست می باشدفاده گردد. می باشدفاده ی مداوم از آلوئه ورا می تواند سطح ملانین را در سلول ها تثبیت نماید؛ هر چند برای شناخت محدودیت های این اثر، به تحقیقات بیشتری نیاز می باشد.

عصاره ی هسته ی انگور

عصاره ی هسته ی انگور، محصول طبیعی دیگری می باشد که برای کمک به روشن شدن لکه های تیره می تواند بسیار مفید باشد.
هیچ مطالعه ای در رابطه با می باشدفاده ی موضعی از عصاره ی هسته ی انگور برای این منظور انجام نشده می باشد. اما برخی تحقیقات نشان می دهند که مصرف خوراکی عصاره ی هسته ی انگور به مدت ۶ ماه برای مبتلایان به ملاسما (Melasma) (بیماری مشابه هیپرپیگمانتاسیون بعد از التهاب) می تواند مفید باشد.

محافظت از پوست در برابر نور خورشید

برای از بین بردن جای جوش ابتدا باید از پوست تان در مقابل نور خورشید به صورت روتین محافظت کنید. می باشدفاده از کرم ضد آفتاب با SPF حداقل ۳۰ در طول روز (حتی در روزهای ابری و بارانی) مانع از آسیب دیدگی بیشتر پوست تان می شود.
روش های درمانی از بین بردن جای جوش

محصولات بدون نیاز به نسخه ی پزشک

در صورت عدم رضایت از درمان های خانگی، می توانید از محصولات بدون نیاز به نسخه ی پزشک جهت از بین بردن لکه های سیاه می باشدفاده کنید. مواد موثره فعال در این نوع محصولات بسیار متفاوت هستند؛ اما تحقیقات نشان می دهد که برخی از آن ها نسبت به سایرین موثرتر هستند.
این ترکیبات ضمن لایه برداری پوست قدیمی و تحریک رشد سلول های جدید، سنتز ملانین در لکه های سیاه را نیز متوقف می کنند. اما برخی محصولات نیز خطر از بین بردن بیش از حد رنگ دانه های پوست را به همراه داشته و در نتیجه منجر به هیپوپیگمانتاسیون (کاهش رنگ دانه ی پوست) می شوند.
بهتر می باشد قبل از مصرف محصولات بدون نیاز به نسخه ی پزشک برای خلاصی از لکه های تیره ناشی از آکنه، با پزشک متخصص پوست مشورت کنید.

در صورت موافقت پزشک، برای از بین بردن جای جوش محصولی را انتخاب کرده که حاوی ترکیبات زیر باشد:

  • رتینوئیدها (ویتامین A)
  • ویتامین E (توکوفرول)
  • هیدروکینون (Hydroquinone)
  • آلفا هیدروکسی اسیدها (AHA)
  • اسید کوجیک (Kojic Acid)
  •  استفاده از سرم ضد جوش حاوی آزلائیک اسید (Azelaic acid)

درمان های درون مطب

در صورت نتیجه بخش نبودن مصرف محصولات بدون نیاز به نسخه ی پزشک، می توانید روش های درمانی پیشنهادی از طرف پزشک متخصص پوست که در مطب انجام می شود را دنبال کنید. درمان لکه های سیاه معمولاً تحت پوشش بیمه درمانی قرار نمی گیرند؛ زیرا هیپرپیگمانتاسیون بعد از التهاب خطری برای سلامتی ایجاد نمی کند.
به یاد داشته باشید که در این روش های درمانی، اغلب بخش بیشتر هزینه ها به عهده ی شما خواهد بود.

لایه برداری های شیمیایی پوست

در لایه برداری های شیمیایی پوست، یک لایه ی سطحی از سلول های مرده و آسیب دیده پوست برداشته می شود و پوست جوان تر و باطراوت تر زیرین آشکار می شود. لایه برداری شیمیایی شامل می باشدفاده از یک محلول قوی از اسیدهای موضعی مختلف برای حذف لایه های بیرونی پوست می باشد.

میکرودرم ابریژن

در این روش به کمک دستگاهی مخصوص، ذرات ریزی در بخش های مشخصی از پوست اسپری شده یا دستگاهی با سری الماس روی سطح پوست ساییده می شود. میکرودرم ابریژن، روش لایه برداری عمیق تری می باشد که هدف آن، رفع عیوب و صاف و یک دست کردن پوست می باشد. این روش اغلب لکه های سیاه، مانند لکه های سیاه ناشی از آکنه را هدف قرار می دهد. میکرودرم ابریژن، یک روش درمانی کم خطر و غیر تهاجمی محسوب می شود.

جوان سازی پوست به کمک لیزر

در جوان سازی پوست به کمک لیزر، از انواع مختلف لیزرها برای از بین بردن پوست مرده و ایجاد سلول های جدید در لایه های عمیق تر پوست می باشدفاده می شود. طبق مطالعات انجام شده لیزر می تواند راهی برای از بین بردن بافت جای زخم و اصلاح لکه های سیاه ناشی از آکنه باشد.

هنگام می باشدفاده از محصولاتی که مدعی از بین بردن جای جوش هستند، به این موارد دقت کنید.

اولاً، بسیاری از این محصولات شامل ماده ی قوی رتینول بوده که باعث نازک شدن لایه های پوست می شوند. اگرچه رتینول می تواند باعث صافی و یک دستی پوست گردد، اما پوست را در برابر نور خورشید آسیب پذیرتر می کند. به همین دلیل می باشدفاده از بهترین کرم ضد آفتاب را هیچ گاه فراموش نکنید.
همچنین، به یاد داشته باشید که تمامی محصولات آرایشی، مورد تأیید سازمان غذا و دارو نیستند. هنگام خرید محصولات از سایر کشورها و به صورت آنلاین، دقت لازم را داشته باشید.
برخی از محصولات آرایشی، حاوی موادی مانند جیوه هستند؛ حتی چنانچه این ماده روی برچسب محصول نوشته نشده باشد احتیاط لازم را به کار برده و تنها از فروشندگان قابل اعتماد خرید کنید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

چنانچه متوجه شدید که به طور مکرر لکه های سیاه روی پوست تان ایجاد می شود، یا چنانچه ظاهر این لکه های سیاه بر زندگی روزمره ی شما تأثیر می گذارد، باید به پزشک متخصص مراجعه کنید.
ایجاد یک برنامه ی درمانی به کمک متخصص پوست می تواند به شما چشم اندازی واقع بینانه از لکه های تیره ناشی از جوش بدهد. برنامه ی درمانی و مراجعه به متخصص می تواند تأثیر چشمگیری بر رفع لکه های تیره داشته باشد.
از بین بردن جای جوش با روش های گوناگون

کلام آخر

هنگام بهبود جوش ها، بدن گاهی اوقات سلول هایی با مقدار زیادی ملانین ایجاد می کند تا پوست آسیب دیده ترمیم گردد. این اتفاق ممکن می باشد در نهایت منجر به هایپرپیگمانتاسیون بعد از التهاب شده که گاهی اوقات آن را لکه ی سیاه می نامیم.
درمان های خانگی، محصولات بدون نیاز به نسخه ی پزشک و حتی درمان های تحت نظر متخصص پوست، برای محو سریع تر این لکه های سیاه وجود دارند. در صورت هر گونه نگرانی در رابطه با لکه های سیاه ناشی از آکنه بهتر می باشد پیش از هر اقدامی به پزشک مراجعه کنید.
شما برای محافظت از پوست تان از چه محصولاتی می باشدفاده می کنید؟ چه راه هایی برای کنترل و از بین بردن جای جوش می شناسید؟ آیا شما هم دچار لکه های سیاه ناشی از جوش می شوید؟ چنانچه چنین می باشد، برای درمان جای جوش چه اقداماتی انجام می دهید؟
به نظر شما درمان این لکه ها با روش های خانگی امکان پذیر می باشد یا ترجیح می دهید به متخصص پوست مراجعه کنید؟ نظرات و تجربیات تان را با ما و سایر خوانندگان به اشتراک بگذارید.
منبع:
https://www.healthline.com/health/beauty-skin-care/how-to-remove-dark-spots-caused-by-pimples

۱
/
۵
(
مجموعاً ۱ رأی
)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *