در نگاه اول، شستشوی صورت ساده به نظر می رسد! مقداری آب روی صورت خود می پاشیم، کمی پاک کننده می باشدفاده می کنیم و بعد می شوییم. ولی، برای مراقبت از پوست خود، بهتر می باشد نکات دیگری را هم در نظر داشته باشید و رعایت کنید.

مراقبت از پوست با شستشوی صحیح صورت

مسئله فقط این نیست که صورت خود را چگونه بشوییم! نکته ای که مهم می باشد و تفاوت ایجاد می نماید، این می باشد که چه وقت، چند بار در روز و با چه پاک کننده ای صورت خود را بشوییم.

دکتر جوشا زیچنر، مدیر مطالعات آرایشی و بالینی درماتولوژی می گوید پاک کردن و شستشوی صحیح صورت

  • از آکنه پیشگیری می نماید.
  • سلامت پوست را بیشتر می نماید.
  • التهاب پوست را بهبود می دهد.

برای اینکه مطمئن شوید که روش صحیح شستن صورت را رعایت می کنید و به پوستتان آسیب نمی زنید، از این ۱۴ اشتباه رایج دوری کنید:

۱٫ فراموش کردن شستن پوست قبل از خواب

شستن صورت قبل از خواب یک کار سریع می باشد. ولی، همین کار ساده برای بعضی ها دشوار می باشد. برای مراقبت از پوست خود، حتی چنانچه آرایش ندارید، صورت خود را بشویید.

در طول روز پوست ما در معرض چربی های طبیعی، عرق و آلودگی های محیطی می باشد. یادتان باشد، از بین نبردن آلودگی هایی که در طول روز روی پوست جمع می گردد، باعث تحریک پذیری و التهاب پوست و ایجاد آکنه می گردد.

۲٫ نشُستن صبحگاهی صورت

ممکن می باشد تصور کنید، شستن صورت تنها قبل از رفتن به رختخواب کافی می باشد، اما چنانچه می خواهید صورتی شفاف داشته باشید، هر صبح صورت خود را بشویید. وقتی می خوابید، باکتری هایی از بالش به صورتتان منتقل می شوند، حتی چنانچه بالش خود را مرتب بشویید. باز هم شستن صبحگاهی صورت راه حل بهتری می باشد. شب ها وقتی تکان می خورید و غلت می زنید، باکتری ها از بزاق و چربی ها از موها به سطح پوست صورت و چشم ها منتقل می شوند.

شستشوی سریع صورت هر صبح، کمک می نماید که پوست شما شفاف تر به نظر برسد. همچنین، شستن صورت کمک می نماید، محصولاتی که در طول روز برای مراقبت از پوست خود می باشدفاده می کنید، آسان تر جذب شوند.

۳٫ شستشوی صورت با آب داغ

آب داغ، دوست پوست شما نیست! به ویژه برای قسمت های حساس پوست مثل صورت. وقتی با آب داغ دوش می گیرید به ویژه در فصل زمستان، حس خوبی دارید. ولی، باید بدانید که استفاده از آب خیلی داغ، عروق خون را گشاد می نماید و به بافت های حساس آن آسیب می زند.

به احتمال زیاد شنیده اید که چربی طبیعی پوست، می باشدحکام و یکنواختی آن را حفظ می نماید. پوستی که چربی خود را از دست بدهد، سریعتر خشک می گردد. همچنین، به مرور، لایه لایه می گردد و می خارد. آب خیلی گرم، چربی طبیعی پوست را حذف می نماید. پس، به جای آب داغ، برای شستن صورت خود از آب ولرم می باشدفاده کنید.

۴٫ می باشدفاده از پاک کننده صورت به جای آرایش پاک کن

برای پاک کردن آرایش، از محلول پاک کننده آرایش، میسلار واتر و یا دستمال مرطوب پاک کننده آرایش می باشدفاده کنید.

حتماً می دانید که پاک نکردن آرایش موقع خوابیدن باعث غیرشفاف شدن پوست صورت و ایجاد آکنه می گردد.

بعضی افراد از فیس واش می باشدفاده می کنند، تا آرایش صورت شان را پاک کنند. حتی به اشتباه از آن زیاد می باشدفاده می کنند تا بلکه آرایش شان کامل پاک گردد.

چنانچه شما هم این کار را می کنید، باید بدانید بعضی از لوازم آرایشی که می باشدفاده می کنید ضد آب و مقاوم به شستشو هستند. پس، با پاک کننده صورت شسته نمی شوند.

از این رو، حتماً برای پاک کردن آرایش صورت خود، از محلول پاک کننده آرایش، میسلار واتر و یا دستمال های آرایش پاک کن می باشدفاده کنید. به ویژه، چنانچه محصولات آرایشی برای مدت زیادی روی پوستتان مانده می باشد.

از دستمال مرطوب پاک کننده آرایش به تنهایی می باشدفاده نکنید.

تمیز کردن صورت با دستمال های مرطوب پاک کننده آرایش به تنهایی کافی نیست. این دستمال ها مواد نگهدارنده دارند، تا مدت بیشتری پایدار باشند و وقتی در مکان هایی مثل حمام و دستشویی مصرف می شوند، باکتری و قارچ در آنها رشد نکند.

گرچه دستمال های مرطوب آرایش پاک کن، آرایش و آلودگی را پاک می کنند. ولی، ممکن می باشد ترکیبات شان در منافذ پوست صورت باقی بماند. پس، توصیه می کنیم بعد از می باشدفاده دستمال آرایش پاک کن پوست خود را با یک شوینده صورت ملایم بشویید.

۵٫ می باشدفاده از پاک کننده ناسازگار با نوع پوست

پاک کننده ای که دوست تان می باشدفاده می نماید، لزوماً پاک کننده مناسبی برای پوست شما نیست. به همین دلیل می باشد که شرکت های تولید کننده ی مواد آرایشی-بهداشتی، محصولاتی متناسب با انواع پوست تولید می کنند. پس،

  • چنانچه پوست حساسی دارید، از پاک کننده های ملایم مانند فوم شستشوی صورت استفاده کنید.
  • چنانچه پوستتان چرب و مستعد آکنه می باشد، از شوینده های حاوی مواد لایه بردار مانند ژل شستشوی صورت می باشدفاده کنید. این شوینده ها، چربی اضافه و آلودگی ها را از روی پوست به راحتی پاک می کنند.
  • چنانچه بیشتر اوقات، پوستتان خشک می باشد، بهتر می باشد از یک شوینده ملایم که حاوی مواد طبیعی آبرسان می باشد، برای شست و شوی صورت خود می باشدفاده کنید تا سطحی ترین لایه پوستتان مرطوب بماند.

۶٫ شستشوی زیاد صورت

به طور ایده آل، بهتر می باشد صورت خود را دوبار در روز بشویید؛ یک بار صبح و یک بار شب. البته بعد از ورزش کردن و تعریق شدید هم شستشوی صورت لازم می باشد.

شستن صورت بیش از دوبار در روز برای همه ی افراد ضروری نیست. مگر افرادی که مستعد عفونت های پوستی هستند. شستن زیاد پوست، نه فقط باعث خشکی پوست و التهاب آن می گردد، باعث تولید بیش از حد چربی نیز می گردد.

پس حواستان باشد، چنانچه آرایش تان غلیظ نیست، ضد آفتاب تان چرب نیست و تعریق شدید نداشته اید، ۲ بار در روز شستن پوست صورت برای شما کافی می باشد.

۷٫ می باشدفاده از حوله حمامی که قبلاً می باشدفاده شده بود

حوله ای که قبلاً می باشدفاده کرده اید یا آن را در حمام آویزان کردید، باعث انتقال باکتری و کپک می گردد. پس، حوله ی خود را بعد از هر بار مصرف، بشویید.

۸٫ خشک کردن صورت با حوله ی بدن

وقتی دوش می گیرید، صورت خود را با همان حوله ای خشک می کنید که بدنتان را خشک کرده اید؟ درست می باشد که بدنتان را تازه شسته اید، ولی باکتری هایی که به طور طبیعی روی بدنتان زندگی می کنند با باکتری هایی که روی صورتتان زندگی می کنند، متفاوتند. پس، بهتر می باشد صورت خود را با حوله ای جداگانه خشک کنید.

۹٫ لایه برداری و کف مالی برای مدت خیلی طولانی

لایه برداری و کف مالی به مدت طولانی یکی از اشتباهات رایج در شستشوی صورت می باشد

طول زمانی که از کف صابون می باشدفاده می کنید با شستشوی تمیز پوست رابطه ای ندارد. ممکن می باشد ۲۰ تا ۳۰ ثانیه کف روی پوستتان بماند. ولی، آسیب آن بیشتر از فایده ی آن می باشد.

ساییدن بیش از حد پوست، به خصوص وقتی با لایه برداری همراه باشد، خیلی زود می تواند پوست را قرمز و ملتهب نماید. برای شستن پوست صورت اول با آب ولرم آن را نم دار کنید. بعد، با نوک انگشتان خود و با حرکت دایره ای، پاک کننده پوست را ۳۰ ثانیه روی پوست پخش کنید.

وقتی به میزان مناسبی کف کرد، آن را آب کشی کنید. در پایان با یک حوله ی نرم و تمیز، به دقت و به حرکات ضربه ای پوست خود را خشک کنید.

مطمئن شوید که ناحیه T شکل (پیشانی، بینی و چانه) و ناحیه U شکل (اطراف خطوط فک) را شسته اید، چون بیشتر افراد این نقاط را فراموش می کنند.

۱۰٫ لایه برداری بیش از ۲ بار در هفته

چنانچه پاک کننده همیشگی صورت شما حاوی اسکراب می باشد، دانستن این مسئله برای شما خیلی مهم می باشد. لایه برداری کمک می نماید، سلول های مرده ای که روی سطح پوست تجمع پیدا کرده اند، از بین بروند و شفافیت پوست را بهبود دهند.

ولی لایه برداری بیش از حد، باعث ایجاد پارگی های میکروسکوپی سطح خارجی پوست و التهاب و تحریک پذیری آن می گردد. به طور کلی، بیشتر افراد، بیش از یک یا دو بار در هفته، نیازی به می باشدفاده از اسکراب ندارند.

۱۱٫ شستشوی صورت با صابون

شاید شما هم خوش شانس هستید و پوست حساسی ندارید. پس، صورت خود را با صابون می شویید. اما، باید بدانید این پاک کننده ی خشن، آبرسان های طبیعی پوست را از بین می برد.

افزون بر این، به رگ های خونی پوست آسیب می رساند و باعث قرمزی و التهاب صورت می گردد. پس، به جای این صابون ها، توصیه می کنیم از پاک کننده ملایم صورت می باشدفاده کنید. می باشدفاده از این نوع شوینده ها، پوست شما را تحریک نمی نمایدو برای شستشوی دو بار در روز انتخاب مناسبی هستند.

۱۲٫ شستن صورت بعد از می باشدفاده از ماسک

بیشتر ماسک های صورت و لایه بردارها به شما توصیه می کنند، قبل از می باشدفاده از این محصولات پوست خود را بشویید. چون این محصولات برای اثرگذاری بر پوست، باید روی پوستی تمیز و کاملاً بکر بمانند. به این ترتیب، به طور عمیق در پوست نفوذ می کنند. پس، بعد از اینکه ماسک را با آب شستید، نیازی نیست از شوینده ی دیگری برای صورت خود می باشدفاده کنید.

ماسک ها سه برابر بیشتر از سرم ها، مواد مفید خود را به پوست می رسانند. پس، اجازه دهید مواد موجود در ماسک از فرصت فراهم شده برای آبرسانی می باشدفاده کنند و پوست را بشتر بازسازی کنند. به عبارت بهتر، بگذارید مواد ماسک روی پوستتان باشد و کار خود را به خوبی انجام دهد.

۱۳٫ می باشدفاده اشتباه از تونر

شاید شما هم در می باشدفاده از تونرها برای پاک کردن پوست، سردرگم شده اید. قبلاً تونرها فقط برای از بین بردن چربی اضافی پوست به کار می رفتند و بر پایه ی الکل بودند که به همین دلیل موجب خشکی پوست می شدند.

امروز، تونرها برای پاکسازی عمقی منافذ پوست و تنظیم pH پوست بعد از شستشوی صورت می باشدفاده می شوند. برای جلوگیری از خشکی پوست بهتر می باشد از تونر هایی که فاقد الکل هستند، می باشدفاده کنید. همچنین تونرهایی که حاوی سالیسیلیک اسید هستند، از ایجاد اکنه جلوگیری می کنند.

توصیه می کنیم برای شناختن تونر مناسب پوست خود زمان بگذارید. مصرف تونر مخصوص پوست خود را از یک بار در روز شروع کنید، چنانچه پوستتان خشک و ملتهب نشد، بعد از بررسی سازگاری تونر با پاک کننده ی پوست، تعداد دفعات می باشدفاده از آن را به دو بار در روز افزایش دهید.

۱۴٫ مرطوب نکردن پوست بعد از شستشو

وقتی پوست خود را مرطوب می کنید، تفاوت بزرگی ایجاد می کنید. متخصصان توصیه می کنند، بلافاصله بعد از شستن صورت، از کرم مرطوب کننده می باشدفاده کنید.

باید بدانید چنانچه بعد از چند دقیقه، پوست خود را مرطوب نکنید، سلول های سطح پوست آب و رطوبت خود را از دست می دهند. در نتیجه، سخت تر مرطوب می شوند.

مرطوب کننده ها، موادی غنی برای پوست فراهم می کنند. می باشدفاده از آنها پوستی تمیز و هیدراته برایتان باقی می گذارد. صبح ها که صورت خود را می شویید و از مرطوب کننده می باشدفاده می کنید، حتماً یک لایه ی ضد آفتاب هم روی آن بزنید. کرم ضد آفتاب کمک می نماید زحمت های شما بر باد نرود و اقداماتی که برای مراقبت از پوست خود انجام دادید، حفظ گردد.

حتماً شنیده بودید که روش شستشوی صورت شما، می تواند چهره ی شما را تغییر دهد؟ حال که مقاله ی بالا را خواندید و نکات جدیدی را درباره ی شستن صورت دانستید، وقت آن رسیده، توصیه های متخصصان را که در این متن به شما پیشنهاد دادیم، امتحان کنید. همچنین، نظر بدهید و سؤال های خود را از ما بپرسید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *